chessgames.com
Members · Prefs · Collections · Openings · Endgames · Sacrifices · History · Search Kibitzing · Kibitzer's Café · Chessforums · Tournament Index · Players · Kibitzing

 
Munich Chess Olympiad 1936: Pt. 1, Rounds 1-10
Compiled by Phony Benoni
--*--

Part 1; continued by Game Collection: Munich Chess Olympiad 1936: Pt. 2, Rounds 11-21

The Munich Chess Olympiad (also known as the Extra Olympiad or the Unofficial Olympiad) was held from August 17th-September 1st, 1936, amidst much controversy. Here's the overview from http://www.olimpbase.org/1936x/1936..., slightly edited for English readability:

<The Munich unofficial Olympiad was held by the German Chess Federation as a counterpart of the Summer Olympic Games in Berlin. Unlike the International Olympic Committee, FIDE did expel Germany from the chess community on a basis of racial segregation and the Nazi ideology dominant in Germany under Hitler. The newly settled All-German Chess Convention accepted only Aryan players. However the Germans were anxious to please so as to be re-entered into FIDE structures.

The Olympiad was a celebration of the centenary of the Munich Chess Club. The Warsaw FIDE congress gave the national chess federations a free hand of whether accept or decline invitations from Munich. I did not find whether Palestine was also invited?!) Part of the top teams were absent not only due to political problems, but simply because the great international tourney in Nottingham was held concurrently. This is also why England did not arrive. The absence of the US team was also a sad fact. Most of teams were equally handicapped by lack of their top boards like Bogoljubow, Tartakower, Alekhine, Vidmar, Flohr. Unlike past Olympiads this one was expanded up to 8 boards, thus every team was allowed to have up to 10 players in the squad.>

Edward Winter (see http://www.chesshistory.com/winter/...), gives a brief summary in English of a portion of the minutes from the FIDE Congress at Warsaw, 1935:

"In short, given that parts of the German Chess Federationís statutes were anti-Semitic, FIDE could have no involvement in the Munich Olympiad. However, since Germany had agreed, for that event, to drop its ban on Jews, FIDEís General Assembly voted to leave Federations free to decide whether or not to participate."

Both of these sites, particularly Olimpbase, can be consulted for more detailed information.

Twenty-one countries accepted invitations to play in the round-robin event. In light of the political situation many others chose not to send teams, and those that came were missing many of the best players. Also, Munich 1936 was held at the same time as Nottingham 1936, which meant players like Alekhine, Euwe, Bogoljubov, Vidmar, and the best players from the United Kingdom was not available.

As opposed to the FIDE Olympiads, this event was held over eight boards with each team permitted two reserves. The time limit was 40 moves in two hours, followed by 20 moves per hour afterwards. The final order was determined by total game points, with match points as a tiebreaker.

The eight-board format put more of an emphasis on overall team strength rather than the presence of a single superstar, so a team like Estonia with Keres on top board and little else would probably not fare as well as usual. Also, the playing schedule required 20 games over a 16 day period, which meant the two reserve players on each team were likely to be very active (in fact, one reserve played in all 20 rounds!).

Finally, let's figure this out. That's ten matches a round, each over eight boards, so it's 80 games a round, or 1680 games in all. How many collections is this going to take?

Actually, just a couple since only about 600 games are available. For now, here are the teams, with players in board order:

Austria: Erich Eliskases, Albert Becker, Josef Lokvenc, Hans Mueller, Karl Poschauko, Leopold Lenner, Rudolf Palme, Wolfgang Weil, Otto Krassnig, Hermann Weiss (Heinrich Weiss)

Brazil: Joao de Souza Mendes, Raul Charlier, Walter Oswaldo Cruz, Adhemar Da Silva Rocha, Octavio Figueira Trompowsky de Almeida, Cauby Pulcherio, Hector Alberto Carlos, Oswaldo Cruz Filho, Mecenas Magno da Cruz

Bulgaria: (bad chessgames.com link), Alexandar Tsvetkov, D Danchev, Alexander Kiprov, Nikolai Voinov, Yury Toshev, Jacques Francez, Heinrich Max, Andrey Petrov Malchev, Horiner

Czechoslovakia: Jan Foltys, Josef Rejfir, Emil Zinner, Karel Hromadka, Karl Gilg, Jiri Pelikan, Emil Richter, Amos Pokorny, Frantisek Zita, Jiri Herman

Denmark: Erik Andersen, Holger Norman-Hansen, Bjorn Nielsen, Poul Hage, Julius Nielsen, Ernst Sorensen, Alfred August Christensen, Johannes Petersen, Christian Poulsen, Hartvig Nielsen

Estonia: Paul Keres, Ilmar Raud, Gunnar Friedemann, Johannes Turn, Leho Laurine ((bad chessgames.com link)), Feliks Villard, Viktor Uulberg, Yury Chernov, Leopold Sepp (Leopold Sepp), Waldemann

Finland: Eero Einar Book, Ragnar Krogius, Ilmari Solin, Toivo Salo, Eino Heilimo, Kaarle-Sakari Ojanen, Osmo Ilmari Kaila, E Candolin (Andars Einar Candolin), Ernst Bruno Evald Breider, Lennart Colliander

France: Louis Betbeder Matibet, Amedee Gibaud, Robert Crepeaux, Jung, Nicola Barbatto Rometti, Massimiliano Gotti, H Penel, Bary, E Anglares, Courte

Germany: Kurt Paul Otto Joseph Richter, Carl Ahues, Ludwig Engels, Carl Johan Margot Carls, Ludwig Rellstab, Friedrich Saemisch, Ludwig Roedl, Herbert Heinicke, Wilhelm Ernst, Paul Michel

Hungary: Geza Maroczy, Lajos Steiner, Endre Steiner, Kornel Havasi, Laszlo Szabo, Gedeon Barcza, Arpad Vajda, Erno Gereben, Janos Balogh, Imre Korody Keresztely

Iceland: Eggert Gilfer, Asmundur Asgeirsson, Einar Thorvaldsson, Baldur Moller, Arni Snaevarr, Stefan Thormar Gudmundsson, Gudmundur Arnlaugsson, Eric Jonsson, Arinbjorn Gudmundsson, (bad chessgames.com link)

Italy: Massimiliano Romi, Stefano Rosselli del Turco, Mario Monticelli, Federico Norcia, Mario Napolitano, Alberto Campolongo, A Rastrelli, Giuseppe Stalda, Cherubino Staldi, Ernesto Hellmann

Latvia: Vladimir Petrov (Vladimirs Petrovs), Fricis Apsenieks, Movsa Feigin, Alfred J Krumins (Edgars Krumins), Wolfgang R Hasenfuss, Voldemar Mezgailis, Lucius Endzelins, Karlis Alexander Ozols, Emilis Melngailis, Arvids Kalnins

Lithuania: Vladas Ivanovich Mikenas, Isakas Vistaneckis, Paul Vaitonis, Marcos Luckis, Leonhard Abramavicius, Romanas Arlauskas, Leo Skema, Paul Tautvaisas, Skibiniauskas, Baikovicius

Netherlands: Gerrit R D van Doesburgh, Lodewijk Prins, H W Felderhof, Theo Daniel van Scheltinga, A W Hamming, Willem Jan Muhring, Adrianus Dingeman de Groot, Nicolaas Cortlever, Willem Koomen

Norway: H C Christoffersen, Oluf Kavlie-Jorgensen, Storm Herseth, Rasmussen, Andreas Gulbrandsen, G Marthinsen, Jorgen Sauren, (bad chessgames.com link), K Salbu, R A Olsen

Poland: Paulino Frydman, Miguel Najdorf, Teodor Regedzinski, Kazimierz Makarczyk, (bad chessgames.com link) (Henryk Friedmann), Leon Kremer, H Pogorielly, Antoni Wojciechowski, Franciszek Sulik, Jerzy Jagielski

Romania: Gheorghe Gica Alexandrescu, Traian Ichim, Istvan Denes, Adolf Pichler, Theophil Demetriescu, Toma Popa, Ivan Halic, P Bohosiewicz, Emil Zelinski, Constantin Raina

Sweden: Gideon Stahlberg, Erik Ruben Lundin, Gosta Stoltz, Gosta Danielsson, Olof Kinnmark, Bengt Ekenberg, Ernst Larsson, Nils Bergqvist, Ferdinand Kayser, Bertil Sundberg

Switzerland: Oskar Naegeli, Paul F Johner, Henri Grob, Erwin Voellmy, Fritz Gygli, Adolf Staehelin, Alfred Pluess, Paul Dikenmann, Jean Louis Ormond, E Strehle

Yugoslavia: Petar Trifunovic, Vasja Pirc, Mirko Schreiber, Lajos Asztalos, Imre Koenig, Borislav Kostic, Vladimir Vukovic, Mirko Broeder, Bora Tot, Ozren Nedeljkovic

In the interests of space and readability, I will just give the team results in each round. If you're interested in results of individual players, see Olimpbase (address above) for more than you ever wanted to know.

Round 1 (Monday, August 17)

Poland and Yugoslavia jumped into the lead with crushing wins over France and Switzerland. An oddity occurred in the Bulgaria v. Romania match, as Black won seven of the eight games. A battle between two of the top five finishers at Warsaw 1935 saw Czechoslovakia and Sweden tie at 4-4.

Austria 4.5 Latvia 3.5
Brazil 4.0 Finland 4.0
Bulgaria 3.0 Romania 5.0
Denmark 5.0 Iceland 3.0
Estonia 3.0 Hungary 5.0
France 0.5 Poland 7.5
Netherlands 2.5 Germany 5.5
Norway 3.5 Italy 4.5
Czechoslovakia 4.0 Sweden 4.0
Yugoslavia 7.0 Switzerland 1.0
Bye: Lithuania

STANDINGS AFTER ROUND 1 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

7.5: Poland; <7.0>: Yugoslavia; <5.5>: Germany; <5.0>: Denmark, Hungary, Romania; <4.5>: Austria, Italy; <4.0>: Brazil, Czechslovakia, Finland, Sweden; <3.5>: Latvia, Norway; <3.0>: Bulgaria, Estonia, Iceland; <2.5>: Netherlands; <1.0>: Switzerland; <0.5>: France; <0.0>: Lithuania*

Round 2 (Tuesday, August 18)

Czechoslovakia pulled off the first blanking, winning 8-0 against Bulgaria. However, this was only good enough for a tie for second with Poland, as Germany's 7-1 win over France put them into the lead. The surprising Danes shared 4th-5th with Hungary.

Czechoslovakia 8.0 Bulgaria 0.0
Germany 7.0 France 1.0
Hungary 6.5 Brazil 1.5
Iceland 2.5 Austria 5.5
Italy 2.0 Estonia 6.0
Latvia 6.5 Netherlands 1.5
Lithuania 1.5 Denmark 6.5
Poland 4.5 Yugoslavia 3.5
Romania 5.5 Norway 2.5
Switzerland 2.5 Sweden 5.5
Bye: Finland

STANDINGS AFTER ROUND 2 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

12.5: Germany; <12.0>: Poland, Czechslovakia; <11.5>: Denmark, Hungary; <10.5>: Romania, Yugoslavia; <10.0>: Austria, Latvia; <9.5>: Sweden; <9.0>: Estonia; <6.5>: Italy; <6.0>: Norway; <5.5>: Brazil, Iceland; <4.0>: Finland*, Netherlands; <3.5>: Switzerland; <3.0>: Bulgaria; <1.5>: France, Lithuania*

Round 3 (Tuesday, August 18)

Germany were drawn by Yugoslavia, falling to fourth place. Czechoslovakia and Hungary each posted 6.5-1.5 victories, while Poland moved into third place by defeating Sweden in a battle of the silver and bronze teams from Warsaw 1935. Austria won their third match in a row to take over 5th place.

Austria 5.5 Lithuania 2.5
Brazil 5.5 Italy 2.5
Bulgaria 3.0 Switzerland 5.0
Estonia 4.5 Romania 3.5
Finland 1.5 Hungary 6.5
France 3.0 Latvia 5.0
Netherlands 4.5 Iceland 3.5
Norway 1.5 Czechslovakia 6.5
Sweden 2.5 Poland 5.5
Yugoslavia 4.0 Germany 4.0
Bye: Denmark

STANDINGS AFTER ROUND 3 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

18.5: Czechoslovakia; <18.0>: Hungary; <17.5>: Poland; <16.5>: Germany; <15.5>: Austria; <15.0>: Latvia; <14.5>: Yugoslavia; <14.0>: Romania; <13.5>: Estonia; <12.0>: Sweden; <11.5>: Denmark*; <11.0>: Brazil; <9.0>: Italy, Iceland; <8.5>: Netherlands, Switzerland; <7.5>: Norway; <6.0>: Bulgaria; <5.5>: Finland*; <4.5>: France; <4.0>: Lithuania*

Round 4 (Wednesday, August 19)

Poland soared into the lead with a blanking of Bulgaria, while Czechoslovakia could only draw with Estonia. Hungary's bye dropped them behind Germany, Austria and Yugoslavia. The oddity of the round was White winning by 7.5-0.5 in Italy v. Finland .

Czechoslovakia 4.0 Estonia 4.0
Denmark 3.0 Austria 5.0
Germany 4.5 Sweden 3.5
Iceland 4.5 France 3.5
Italy 3.5 Finland 4.5
Latvia 2.0 Yugoslavia
Lithuania 3.0 Netherlands 5.0
Poland 8.0 Bulgaria 0.0
Romania 3.5 Brazil 4.5
Switzerland 4.5 Norway 3.5
Bye: Hungary

STANDINGS AFTER ROUND 4 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

25.5: Poland; <22.5>: Czechoslovakia; <21.0>: Germany; <20.5>: Austria, Yugoslavia; <18.0>: Hungary*; <17.5>: Estonia, Romania; <17.0>: Latvia; <15.5>: Brazil, Sweden; <14.5>: Denmark*; <13.5>: Netherlands, Iceland; <13.0>: Switzerland; <12.5>: Italy; <11.0>: Norway; <10.0>: Finland*; <8.0>: France; <7.0>: Lithuania*; <6.0>: Bulgaria

Round 5 (Thursday, August 20)

Poland's surprise loss to Norway cut their lead to one point over Yugoslavia, who dominated Iceland. Czechoslovakia and Germany shared third to fourth, but neither could have been happy with their results (the Czechs had a close match with Brazil, while Germany dropped 1.5 points to the lowly Bulgarians). A big win by Estonia moved them ahead of Hungary.

Brazil 3.0 Czechoslovakia 5.0
Bulgaria 1.5 Germany 6.5
Estonia 6.0 Switzerland 2.0
Finland 4.0 Romania 4.0
France 2.5 Lithuania 5.5
Hungary 5.0 Italy 3.0
Netherlands 2.5 Denmark 5.5
Norway 4.5 Poland 3.5
Sweden 3.5 Latvia 4.5
Yugoslavia 7.5 Iceland 0.5
Bye: Austria

STANDINGS AFTER ROUND 5 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

29.0: Poland; <28.0>: Yugoslavia; <27.5>: Germany, Czechoslovakia; <23.5>: Estonia; <23.0>: Hungary*; <21.5>: Latvia, Romania; <20.5>: Austria*; <20.0>: Denmark*; <19.0>: Sweden; <18.5>: Brazil; <16.0>: Netherlands; <15.5>: Italy, Norway; <15.0>: Switzerland; <14.0>: Finland*, Iceland; <12.5>: Lithuania*; <10.5>: France; <7.5>: Bulgaria

Round 6 (Thursday, August 20)

Germany went back into the lead with a convincing win over Norway, as Czechoslovakia was a half-point less efficient against the Finns and Poland fell back after a close win over Estonia. Yugoslavia missed a chance to move up by getting only a minimal win over Lithuania, who seemed to be waking up after a slow start. Hungary kept pace against Romania thanks to strong results on the bottom boards, while Latvia moved up after a strong win over Bulgaria.

Austria 5.5 Netherlands 2.5
Czechoslovakia 6.0 Finland 2.0
Denmark 6.5 France 1.5
Germany 6.5 Norway 1.5
Iceland 2.0 Sweden 6.0
Latvia 7.0 Bulgaria 1.0
Lithuania 3.5 Yugoslavia 4.5
Poland 4.5 Estonia 3.5
Romania 2.5 Hungary 5.5
Switzerland 4.0 Brazil 4.0
Bye: Italy

STANDINGS AFTER ROUND 6 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

34.0: Germany; <33.5>: Czechoslovakia, Poland; <32.5>: Yugoslavia; <28.5>: Hungary*, Latvia; <27.0>: Estonia; <26.5>: Denmark*, <26.0>: Austria*; <25.0>: Sweden; <24.0>: Romania; <22.5>: Brazil; <19.0>: Switzerland; <18.5>: Netherlands; <17.0>: Norway; <16.0>: Finland*, Iceland, Lithuania*; <15.5>: Italy*; <12.0>: France; <8.5>: Bulgaria

Round 7 (Friday, August 21)

At the one-third mark, the true contenders were beginning to put a little space behind them. Poland and Germany had solid wins to stay in front, and Yugoslavia moved up to third with a win over Denmark. Czechoslovakia fell back to fourth after a loss to Hungary, as Latvia moved into sole fifth. Hungary and Austria followed, but the gap was not as much as it seemed since those two teams had already had a bye and would be picking up ground later.

Brazil 1.5 Poland 6.5
Bulgaria 3.0 Iceland 5.0
Estonia 2.0 Germany 6.0
Finland 5.5 Switzerland 2.5
France 1.5 Austria 6.5
Hungary 5.5 Czechoslovakia 2.5
Italy 4.0 Romania 4.0
Norway 1.5 Latvia 6.5
Sweden 4.0 Lithuania 4.0
Yugoslavia 5.5 Denmark 2.5
Bye: Netherlands

STANDINGS AFTER ROUND 7 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

40.0: Germany, Poland; <38.0>: Yugoslavia; <36.0>: Czechoslovakia; <35.0>: Latvia; <34.0>: Hungary*; <32.5>: Austria*; <29.0>: Denmark*, Estonia, Sweden; <28.0>: Romania; <24.0>: Brazil; <21.5>: Finland*, Switzerland; <21.0>: Iceland; <20.0>: Lithuania*; <19.5>: Italy*; <18.5>: Netherlands*, Norway; <13.5>: France; <11.5>: Bulgaria

Round 8 (Saturday, August 22)

The rich got richer. Germany and Czechoslovakia got big wins, but Poland would have appreciated getting a bit more out of Finland. Yugoslavia picked up a narrow but useful victory over fringe contender Austria. Hungary had another workmanlike performance to stay near the leaders with a bye in hand, while Latvia showed they were the team to watch out of the Baltics by crushing Estonia.

Austria 3.5 Yugoslavia 4.5
Czechoslovakia 6.5 Italy 1.5
Denmark 2.5 Sweden 5.5
Germany 6.5 Brazil 1.5
Iceland 5.5 Norway 2.5
Latvia 6.0 Estonia 2.0
Lithuania 6.5 Bulgaria 1.5
Netherlands 5.0 France 3.0
Poland 5.5 Finland 2.5
Switzerland 2.0 Hungary 6.0
Bye: Romania

STANDINGS AFTER ROUND 8 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

46.5: Germany; <45.5>: Poland; <42.5>: Yugoslavia, Czechoslovakia; <41.0>: Latvia; <40.0>: Hungary*; <36.0>: Austria*; <34.5>: Sweden; <31.5>: Denmark*; <31.0>: Estonia; <28.0>: Romania*; <26.5>: Iceland, Lithuania*; <25.5>: Brazil; <24.0>: Finland*; <23.5>: Netherlands*, Switzerland; <21.0>: Italy*, Norway; <16.5>: France; <13.0>: Bulgaria

Round 9 (Saturday, August 22)

Despite a minimal victory, Germany actually increased their lead as Poland lost to Hungary and fell into a second-place tie with Czechoslovakia. Yugoslavia and Latvia remained in the same spots, while Hungary stayed in sixth despite being the only team to have won every match they played.

Brazil 2.5 Latvia 5.5
Bulgaria 1.0 Denmark 7.0
Estonia 6.5 Iceland 1.5
Finland 3.5 Germany 4.5
Hungary 5.0 Poland 3.0
Italy 3.0 Switzerland 5.0
Norway 3.5 Lithuania 4.5
Romania 2.0 Czechoslovakia 6.0
Sweden 3.5 Austria 4.5
Yugoslavia 5.5 Netherlands 2.5
Bye: France

STANDINGS AFTER ROUND 9 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

51.0: Germany; <48.5>: Czechoslovakia, Poland; <48.0>: Yugoslavia; <46.5>: Latvia; <45.0>: Hungary*; <40.5>: Austria*; <38.5>: Denmark*; <38.0>: Sweden; <37.5>: Estonia; <31.0>: Lithuania*; <30.0>: Romania*; <28.5>: Switzerland; <28.0>: Brazil, Iceland; <27.5>: Finland*; <26.0>: Netherlands*; <24.5>: Norway; <24.0>: Italy*; <16.5>: France*; <14.0>: Bulgaria

Round 10 (Saturday, August 23)

Two important events this round were the loss by Germany to Hungary, and Czechoslovakia's bye. This allowed Yugoslavia and Poland to jump ahead of the Germsns, while Latvia and Hungary also rose one spot.

Austria 6.0 Bulgaria 2.0
Denmark 5.0 Norway 3.0
France 1.0 Yugoslavia 7.0
Germany 3.5 Hungary 4.5
Iceland 3.0 Brazil 5.0
Latvia 5.0 Finland 3.0
Lithuania 4.5 Estonia 3.5
Netherlands 3.0 Sweden 5.0
Poland 6.5 Italy 1.5
Switzerland 4.0 Romania 4.0
Bye: Czechoslovakia

STANDINGS AFTER ROUND 10 (an asterisk (*) indicates the team has had a bye)

55.0: Yugoslavia, Poland; <54.5>: Germany; <51.5>: Latvia; <49.5>: Hungary*; <48.5>: Czechoslovakia*; <46.5>: Austria*; <43.5>: Denmark*; <43.0>: Sweden; <41.0>: Estonia; <35.5>: Lithuania*; <34.0>: Romania*; <33.0>: Brazil; <32.5>: Switzerland; <31.0>: Iceland; <30.5>: Finland*; <29.0>: Nethlerlands*; <27.5>: Norway; <25.5>: Italy*; <17.5>: France*; <16.0>: Bulgaria

< Continued by Game Collection: Munich Chess Olympiad 1936: Pt. 2, Rounds 11-21 >

Round 1 (Monday, August 17) [BRA v. FIN]
J de Souza Mendes vs Book, 1936 
(A46) Queen's Pawn Game, 22 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [FIN v. BRA]
K S Ojanen vs C Pulcherio, 1936
(D63) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 29 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Monday, August 17) [BUL v. ROM]
G Geshev vs G G Alexandrescu, 1936
(C13) French, 57 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [ROM v. BUL]
T Ichim vs A Tsvetkov, 1936
(D61) Queen's Gambit Declined, Orthodox, Rubinstein Attack, 43 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [BUL v. ROM]
D Danchev vs Istvan Denes, 1936
(D15) Queen's Gambit Declined Slav, 39 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [ROM v. BUL]
T Popa vs A Kiprov, 1936
(D37) Queen's Gambit Declined, 57 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [BUL v. ROM]
N Voinov vs I Halic, 1936
(E12) Queen's Indian, 33 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [ROM v. BUL]
P Bohosiewicz vs Yury Toshev, 1936
(D05) Queen's Pawn Game, 39 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [BUL v. ROM]
J Francez vs E Zelinski, 1936
(D30) Queen's Gambit Declined, 36 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [BUL v. ROM]
C Raina vs H Max, 1936
(D05) Queen's Pawn Game, 32 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [DEN v. ICE]
E Andersen vs E Gilfer, 1936
(A13) English, 49 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Monday, August 17) [DEN v. ICE]
E Sorensen vs A Snaevarr, 1936 
(C78) Ruy Lopez, 52 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [EST v. HUN]
Keres vs L Steiner, 1936 
(A12) English with b3, 62 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [HUN v. EST]
Szabo vs J Turn, 1936 
(D41) Queen's Gambit Declined, Semi-Tarrasch, 13 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [EST v. HUN]
L Laurine vs G Barcza, 1936 
(D34) Queen's Gambit Declined, Tarrasch, 55 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [HUN v. EST]
A Vajda vs F Villard, 1936
(C14) French, Classical, 37 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [HUN v. EST]
J Balogh vs L Sepp, 1936
(C84) Ruy Lopez, Closed, 41 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [FRA v. POL]
A Gibaud vs P Frydman, 1936
(E33) Nimzo-Indian, Classical, 32 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [FRA v. POL]
E Anglares vs H Pogorielly, 1936
(E20) Nimzo-Indian, 19 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [POL v. FRA]
A Wojciechowski vs Courte, 1936
(C47) Four Knights, 26 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [NET v. GER]
G van Doesburgh vs K Richter, 1936 
(A51) Budapest Gambit, 23 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [GER v. NET]
Ahues vs Prins, 1936 
(A40) Queen's Pawn Game, 33 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [NET v. GER]
H W Felderhof vs L Engels, 1936
(B74) Sicilian, Dragon, Classical, 41 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [SWE v. CZE]
Stahlberg vs Foltys, 1936
(D63) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 27 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [SWE v. CZE]
Stoltz vs E Zinner, 1936
(C86) Ruy Lopez, Worrall Attack, 36 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [CZE v. SWE]
Hromadka vs G Danielsson, 1936 
(A02) Bird's Opening, 23 moves, 1-0

Round 1 (Monday, August 17) [CZE v. SWE]
A Pokorny vs N Bergqvist, 1936
(D67) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, Bd3 line, 40 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [SWI v. YUG]
Grob vs M Schreiber, 1936
(C50) Giuoco Piano, 27 moves, 0-1

Round 1 (Monday, August 17) [YUG v. SWI]
B Kostic vs A Staehelin, 1936
(C13) French, 34 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [CZE v. BUL]
Foltys vs G Geshev, 1936
(D43) Queen's Gambit Declined Semi-Slav, 68 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [BUL v. CZE]
A Tsvetkov vs J Rejfir, 1936 
(D25) Queen's Gambit Accepted, 23 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [CZE v. BUL]
E Zinner vs D Danchev, 1936
(B40) Sicilian, 29 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [BUL v. CZE]
A Kiprov vs Hromadka, 1936
(D11) Queen's Gambit Declined Slav, 67 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [CZE v. BUL]
Gilg vs N Voinov, 1936
(D31) Queen's Gambit Declined, 46 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [BUL v. CZE]
Yury Toshev vs Pelikan, 1936
(E91) King's Indian, 35 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [CZE v. BUL}
E Richter vs J Francez, 1936
(D35) Queen's Gambit Declined, 26 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [BUL v. CZE]
H Max vs F Zita, 1936
(B13) Caro-Kann, Exchange, 53 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [FRA v. GER]
A Gibaud vs Carls, 1936
(D94) Grunfeld, 21 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) (GER v. FRA)
Rellstab vs R Crepeaux, 1936
(C71) Ruy Lopez, 41 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [FRA v. GER}
Jung vs Saemisch, 1936
(E48) Nimzo-Indian, 4.e3 O-O 5.Bd3 d5, 26 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) (GER v. FRA)
L Roedl vs N B Rometti, 1936
(D63) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 12 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [FRA v. GER]
E Anglares vs P Michel, 1936
(D40) Queen's Gambit Declined, Semi-Tarrasch, 36 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [HUN v. BRA]
G Barcza vs Trompowsky, 1936
(E38) Nimzo-Indian, Classical, 4...c5, 40 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Tuesday, August 18) [HUN v. BRA]
E Gereben vs H Carlos, 1936
(C91) Ruy Lopez, Closed, 36 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [BRA v. HUN]
O Cruz Filho vs J Balogh, 1936
(D02) Queen's Pawn Game, 40 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [AUS v. ICE]
K Poschauko vs B Moller, 1936
(B13) Caro-Kann, Exchange, 47 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Tuesday, August 18) [ICE v. AUS]
A Snaevarr vs Leopold Lenner, 1936
(C50) Giuoco Piano, 25 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [ITA v. EST]
M Romi vs Keres, 1936 
(C07) French, Tarrasch, 22 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [ITA v. EST]
M Napolitano vs L Laurine, 1936
(D68) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, Classical, 43 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [ITA v. EST]
G Stalda vs V Uulberg, 1936
(B32) Sicilian, 33 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [LAT v. NET]
V Petrov vs G van Doesburgh, 1936
(D04) Queen's Pawn Game, 29 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [NET v. LAT]
Prins vs F Apsenieks, 1936
(D05) Queen's Pawn Game, 31 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [LIT v. DEN]
V Mikenas vs E Andersen, 1936
(B32) Sicilian, 41 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [LIT v. DEN]
P Vaitonis vs P Hage, 1936
(D50) Queen's Gambit Declined, 33 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [LIT v. DEN]
L Abramavicius vs E Sorensen, 1936
(E11) Bogo-Indian Defense, 39 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [DEN v. LIT]
H Nielsen vs P Tautvaisas, 1936
(D52) Queen's Gambit Declined, 25 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [POL v. YUG]
P Frydman vs Pirc, 1936
(D63) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 43 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [YUG v. POL]
P Trifunovic vs Najdorf, 1936 
(E33) Nimzo-Indian, Classical, 40 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [YUG v. POL]
B Kostic vs L Kremer, 1936 
(A07) King's Indian Attack, 30 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [YUG v. POL]
B Tot vs A Wojciechowski, 1936
(E67) King's Indian, Fianchetto, 47 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Tuesday, August 18) [SWI v. SWE]
O Naegeli vs Stahlberg, 1936 
(C14) French, Classical, 38 moves, 0-1

Round 2 (Tuesday, August 18) [SWE v. SWI]
E R Lundin vs P F Johner, 1936
(A22) English, 23 moves, 1-0

Round 2 (Tuesday, August 18) [SWE v. SWI]
E Larsson vs A Pluess, 1936
(B12) Caro-Kann Defense, 34 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [AUS v. LIT]
E Eliskases vs V Mikenas, 1936
(A40) Queen's Pawn Game, 41 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [LIT v. AUS]
M Luckis vs K Poschauko, 1936 
(E60) King's Indian Defense, 25 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [AUS v. LIT]
W Weil vs P Tautvaisas, 1936
(A12) English with b3, 27 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [ITA v. BRA]
S Rosselli del Turco vs R Charlier, 1936 
(D61) Queen's Gambit Declined, Orthodox, Rubinstein Attack, 41 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [BRA v. ITA]
W Cruz vs M Monticelli, 1936
(E11) Bogo-Indian Defense, 31 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [BRA v. ITA]
Trompowsky vs A Rastrelli, 1936
(D43) Queen's Gambit Declined Semi-Slav, 30 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, August 18) [BUL v. SWI]
G Geshev vs O Naegeli, 1936
(A48) King's Indian, 41 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, August 18) [SWI v. BUL]
Grob vs A Tsvetkov, 1936
(C01) French, Exchange, 41 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [BUL v. SWI]
D Danchev vs E Voellmy, 1936
(A28) English, 28 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [SWI v. BUL]
F Gygli vs A Kiprov, 1936
(A28) English, 30 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [BUL v. SWI]
N Voinov vs A Staehelin, 1936
(B88) Sicilian, Fischer-Sozin Attack, 62 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [SWI v. BUL]
A Pluess vs Yury Toshev, 1936
(D51) Queen's Gambit Declined, 26 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, August 18) [BUL v. SWI]
J Francez vs J L Ormond, 1936
(E16) Queen's Indian, 52 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, August 18) [SWI v. BUL]
E Strehle vs H Max, 1936
(A17) English, 18 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, August 18) [EST v. ROM]
Keres vs G G Alexandrescu, 1936 
(C02) French, Advance, 24 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [ROM v. EST]
T Ichim vs I Raud, 1936
(A84) Dutch, 52 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [ROM v. EST]
A Pichler vs L Laurine, 1936
(D05) Queen's Pawn Game, 27 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [EST v. ROM]
F Villard vs T Popa, 1936
(A20) English, 26 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [FIN v. HUN]
I Solin vs E Steiner, 1936
(E11) Bogo-Indian Defense, 27 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [HUN v. FIN]
Szabo vs T Salo, 1936
(B05) Alekhine's Defense, Modern, 44 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, August 18) [FIN v. HUN]
K S Ojanen vs G Barcza, 1936 
(D22) Queen's Gambit Accepted, 37 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [NET v. ICE]
G van Doesburgh vs E Gilfer, 1936
(C15) French, Winawer, 25 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [ICE v. NET]
A Asgeirsson vs Prins, 1936
(B06) Robatsch, 35 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [NOR v. CZE]
O Kavlie-Jorgensen vs Foltys, 1936
(D05) Queen's Pawn Game, 40 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [NOR v. CZE]
G Marthinsen vs Gilg, 1936
(A46) Queen's Pawn Game, 26 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [SWE v. POL]
Stahlberg vs P Frydman, 1936
(D55) Queen's Gambit Declined, 37 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, August 18) [SWE v. POL]
N Bergqvist vs H Pogorielly, 1936
(C10) French, 35 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, August 18) [GER v. YUG]
Ahues vs P Trifunovic, 1936
(A48) King's Indian, 34 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, August 18) [YUG v. GER]
M Schreiber vs L Engels, 1936
(A43) Old Benoni, 36 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [CZE v. EST]
Foltys vs Keres, 1936 
(C50) Giuoco Piano, 60 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, August 19) [CZE v. EST]
E Zinner vs G Friedemann, 1936
(C48) Four Knights, 40 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [EST v. CZE]
J Turn vs Hromadka, 1936 
(A31) English, Symmetrical, Benoni Formation, 53 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [CZE v. EST]
Gilg vs L Laurine, 1936
(D64) Queen's Gambit Declined, Orthodox, Rubinstein Attack, 40 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [EST v. CZE]
F Villard vs E Richter, 1936
(D37) Queen's Gambit Declined, 35 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [AUS v. DEN]
A Becker vs H N Hansen, 1936 
(C10) French, 12 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [AUS v. DEN]
H Mueller vs J Nielsen, 1936
(D60) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 41 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, August 19) [DEN v. AUS]
E Sorensen vs Leopold Lenner, 1936
(C78) Ruy Lopez, 20 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [AUS v. DEN]
R Palme vs A Christensen, 1936
(E81) King's Indian, Samisch, 31 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [DEN v. AUS]
C Poulsen vs W Weil, 1936 
(B73) Sicilian, Dragon, Classical, 17 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [AUS v. DEN]
O Krassnig vs H Nielsen, 1936 
(C83) Ruy Lopez, Open, 40 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [GER v. SWE]
K Richter vs Stahlberg, 1936
(C13) French, 45 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, August 19) [SWE v. GER]
E R Lundin vs Ahues, 1936
(A25) English, 30 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, August 19) [GER v. SWE]
L Engels vs Stoltz, 1936
(D15) Queen's Gambit Declined Slav, 49 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, August 19) [GER v. SWE]
Saemisch vs Olof Kinnmark, 1936 
(E81) King's Indian, Samisch, 61 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [ICE v. FRA]
E Gilfer vs L Matibet, 1936 
(D11) Queen's Gambit Declined Slav, 35 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [ICE v. FRA]
E Thorvaldsson vs R Crepeaux, 1936
(D85) Grunfeld, 42 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [FIN v. ITA]
R Krogius vs S Rosselli del Turco, 1936 
(A10) English, 28 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [ITA v. FIN]
M Napolitano vs E Heilimo, 1936 
(E32) Nimzo-Indian, Classical, 17 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [LAT v. YUG]
V Petrov vs Pirc, 1936
(B18) Caro-Kann, Classical, 31 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [YUG v. LAT]
I Koenig vs W Hasenfuss, 1936
(C40) King's Knight Opening, 24 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [AUS v. AUT]
V Vukovic vs L Endzelins, 1936
(E47) Nimzo-Indian, 4.e3 O-O 5.Bd3, 33 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [LIT v. NET]
V Mikenas vs Prins, 1936
(B00) Uncommon King's Pawn Opening, 71 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, August 19) [LIT v. NET]
P Vaitonis vs T van Scheltinga, 1936
(D50) Queen's Gambit Declined, 40 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [NET v. LIT]
A D de Groot vs R Arlauskas, 1936
(D52) Queen's Gambit Declined, 35 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [POL v. BUL]
P Frydman vs G Geshev, 1936
(D43) Queen's Gambit Declined Semi-Slav, 56 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [BUL v. POL]
A Tsvetkov vs Najdorf, 1936
(A47) Queen's Indian, 44 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [POL v. BUL]
K Makarczyk vs D Danchev, 1936
(D06) Queen's Gambit Declined, 35 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [BUL v. POL]
A Kiprov vs H Friedmann, 1936
(D90) Grunfeld, 43 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [POL v. BUL]
L Kremer vs N Voinov, 1936
(A49) King's Indian, Fianchetto without c4, 20 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [BUL v. POL]
Yury Toshev vs H Pogorielly, 1936
(D05) Queen's Pawn Game, 30 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [POL v. BUL]
A Wojciechowski vs J Francez, 1936
(B44) Sicilian, 66 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [BUL v. POL]
H Max vs F Sulik, 1936
(C01) French, Exchange, 53 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, August 19) [BRA v. ROM]
R Charlier vs T Ichim, 1936
(E15) Queen's Indian, 45 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, August 19) [ROM v. BRA]
T Popa vs Trompowsky, 1936
(E38) Nimzo-Indian, Classical, 4...c5, 36 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, August 19) [SWI v. NOR[
E Voellmy vs S Herseth, 1936
(D15) Queen's Gambit Declined Slav, 60 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [CZE v. BRA]
E Zinner vs R Charlier, 1936 
(D68) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, Classical, 27 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [BRA v. CZE]
H Carlos vs A Pokorny, 1936
(C44) King's Pawn Game, 44 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [BUL v. GER]
G Geshev vs K Richter, 1936
(D45) Queen's Gambit Declined Semi-Slav, 28 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [GER v. BUL]
L Engels vs A Tsvetkov, 1936 
(C10) French, 18 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [BUL v. GER]
D Danchev vs Carls, 1936
(A34) English, Symmetrical, 38 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [GER v. BUL]
Saemisch vs A Kiprov, 1936 
(D51) Queen's Gambit Declined, 25 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [BUL v. GER]
N Voinov vs L Roedl, 1936
(A85) Dutch, with c4 & Nc3, 71 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, August 20) [GER v. BUL]
H Heinicke vs Yury Toshev, 1936
(E16) Queen's Indian, 51 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [BUL v. GER]
J Francez vs W Ernst, 1936
(A47) Queen's Indian, 64 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [GER v. BUL]
P Michel vs H Max, 1936
(B32) Sicilian, 28 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [EST v. SWI]
Keres vs O Naegeli, 1936
(C32) King's Gambit Declined, Falkbeer Counter Gambit, 26 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, August 20) [SWI v. EST]
P Dikenmann vs V Uulberg, 1936 
(A15) English, 40 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [EST v. SUI]
Y Chernov vs J L Ormond, 1936 
(E12) Queen's Indian, 10 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [FIN v. ROM]
Book vs G G Alexandrescu, 1936
(C10) French, 24 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [ROM v. FIN]
Istvan Denes vs R Krogius, 1936
(A44) Old Benoni Defense, 41 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [ROM v. FIN]
P Bohosiewicz vs K S Ojanen, 1936
(E24) Nimzo-Indian, Samisch, 49 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, August 20) [FRA v. LIT]
L Matibet vs V Mikenas, 1936
(D01) Richter-Veresov Attack, 52 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [FRA v. LIT]
N B Rometti vs P Vaitonis, 1936
(C00) French Defense, 24 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [HUN v. ITA]
L Steiner vs M Romi, 1936
(B15) Caro-Kann, 40 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [ITA v. HUN]
A Campolongo vs E Gereben, 1936
(A47) Queen's Indian, 37 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [DEN v. NET]
H N Hansen vs Prins, 1936 
(B00) Uncommon King's Pawn Opening, 21 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [NET v. DEN]
H W Felderhof vs B Nielsen, 1936
(C14) French, Classical, 40 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [NOR v. POL]
H C Christoffersen vs P Frydman, 1936
(B58) Sicilian, 31 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [POL v. NOR]
Najdorf vs O Kavlie-Jorgensen, 1936
(B62) Sicilian, Richter-Rauzer, 30 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [POL v. NOR]
K Makarczyk vs G Marthinsen, 1936
(D67) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, Bd3 line, 51 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [SWE v. LAT]
Stahlberg vs V Petrov, 1936
(C11) French, 36 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [SWE v. LAT]
Stoltz vs Feigin, 1936
(B84) Sicilian, Scheveningen, 61 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [LAT v. SWE]
E Melngailis vs B Sundberg, 1936
(A14) English, 38 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, August 20) [YUG v. ICE[
Pirc vs E Gilfer, 1936
(D63) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 30 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [YUG v. ICE]
B Kostic vs S Gudmundsson, 1936
(A07) King's Indian Attack, 29 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, August 20) [ICE v. YUG]
G Arnlaugsson vs V Vukovic, 1936
(C17) French, Winawer, Advance, 15 moves, 0-1

Round 6 (Thursday, August 20) [AUT v. NET]
H Mueller vs H W Felderhof, 1936
(D02) Queen's Pawn Game, 29 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [AUT v. NET{
O Krassnig vs Cortlever, 1936 
(C41) Philidor Defense, 20 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [CZE v. FIN]
Foltys vs Book, 1936 
(D37) Queen's Gambit Declined, 21 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [CZE v. FIN]
E Zinner vs I Solin, 1936
(D63) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 66 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [CZE v. FIN]
Gilg vs K S Ojanen, 1936
(D63) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 21 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Thursday, August 20) [CZE v. FIN]
A Pokorny vs E Candolin, 1936
(D50) Queen's Gambit Declined, 23 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [GER v. NOR]
K Richter vs H C Christoffersen, 1936
(C84) Ruy Lopez, Closed, 36 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [NOR v. GER]
O Kavlie-Jorgensen vs L Engels, 1936
(D95) Grunfeld, 20 moves, 0-1

Round 6 (Thursday, August 20) [GER v. NOR]
Saemisch vs J Sauren, 1936
(E80) King's Indian, Samisch Variation, 75 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [SWE v. ICE]
E R Lundin vs A Asgeirsson, 1936
(A40) Queen's Pawn Game, 28 moves, 0-1

Round 6 (Thursday, August 20) [LAT v. BUL]
V Petrov vs G Geshev, 1936
(D04) Queen's Pawn Game, 52 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [BUL v. LAT]
A Tsvetkov vs F Apsenieks, 1936
(D52) Queen's Gambit Declined, 46 moves, 0-1

Round 6 (Thursday, August 20) [LAT v. BUL]
Feigin vs A Kiprov, 1936
(E37) Nimzo-Indian, Classical, 50 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Thursday, August 20) [BUL v. LAT]
N Voinov vs A Krumins, 1936
(D00) Queen's Pawn Game, 46 moves, 0-1

Round 6 (Thursday, August 20) [LAT v. BUL]
W Hasenfuss vs Yury Toshev, 1936
(B12) Caro-Kann Defense, 28 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [BUL v. LAT]
J Francez vs V Mezgailis, 1936
(E17) Queen's Indian, 29 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Thursday, August 20) [LAT v. BUL]
L Endzelins vs H Max, 1936
(A13) English, 37 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [BUL v. LAT]
A Malchev vs A Kalnins, 1936
(A34) English, Symmetrical, 45 moves, 0-1

Round 6 (Thursday, August 20) [YUG v. LIT]
P Trifunovic vs I Vistaneckis, 1936
(D62) Queen's Gambit Declined, Orthodox, Rubinstein Attack, 41 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [YUG v. LIT]
B Tot vs Skibiniauskas, 1936
(B32) Sicilian, 23 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [POL v. EST]
P Frydman vs Keres, 1936
(E00) Queen's Pawn Game, 43 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Thursday, August 20) [EST v. POL]
J Turn vs K Makarczyk, 1936
(D31) Queen's Gambit Declined, 35 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [POL v. EST]
H Friedmann vs F Villard, 1936 
(C10) French, 34 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [EST v. POL]
V Uulberg vs L Kremer, 1936 
(B53) Sicilian, 29 moves, 0-1

Round 6 (Thursday, August 20) [POL v. EST[
H Pogorielly vs Y Chernov, 1936
(A17) English, 23 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [HUN v. ROM]
L Steiner vs T Ichim, 1936
(D64) Queen's Gambit Declined, Orthodox, Rubinstein Attack, 46 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [ROM v. HUN[
Istvan Denes vs E Steiner, 1936
(E11) Bogo-Indian Defense, 41 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [HUN v. ROM]
G Barcza vs I Halic, 1936
(D51) Queen's Gambit Declined, 19 moves, 1-0

Round 6 (Thursday, August 20) [SWI v. BRA[
A Staehelin vs Trompowsky, 1936 
(E38) Nimzo-Indian, Classical, 4...c5, 17 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [BUL v. ICE]
G Geshev vs E Gilfer, 1936
(C82) Ruy Lopez, Open, 36 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Friday, August 21) [ICE v. BUL]
A Asgeirsson vs A Tsvetkov, 1936
(C10) French, 50 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [BUL v. ICE]
D Danchev vs E Thorvaldsson, 1936 
(D55) Queen's Gambit Declined, 54 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [ICE v. BUL\]
B Moller vs A Kiprov, 1936
(E81) King's Indian, Samisch, 71 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [BUL v. ICE]
Yury Toshev vs A Snaevarr, 1936
(D94) Grunfeld, 51 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Friday, August 21) [ICE v. BUL]
S Gudmundsson vs J Francez, 1936
(D52) Queen's Gambit Declined, 65 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Friday, August 21) [BUL v. ICE]
H Max vs G Arnlaugsson, 1936
(B58) Sicilian, 38 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [ICE v. BUL]
E Jonsson vs A Malchev, 1936
(E34) Nimzo-Indian, Classical, Noa Variation, 28 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Friday, August 21) [EST v. GER]
Keres vs K Richter, 1936 
(A04) Reti Opening, 59 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [GER v. EST]
Ahues vs I Raud, 1936
(A45) Queen's Pawn Game, 69 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Friday, August 21) [GER v. EST]
Rellstab vs J Turn, 1936
(B24) Sicilian, Closed, 58 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [EST v. GER]
Y Chernov vs H Heinicke, 1936
(D58) Queen's Gambit Declined, Tartakower (Makagonov-Bondarevsky) Syst, 25 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [GER v. EST]
W Ernst vs L Sepp, 1936
(C84) Ruy Lopez, Closed, 38 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [FIN v. SWI]
Book vs O Naegeli, 1936 
(B80) Sicilian, Scheveningen, 16 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Friday, August 21) [SWI v. FIN]
P F Johner vs R Krogius, 1936
(A44) Old Benoni Defense, 34 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [SWI v. FIN]
F Gygli vs E Heilimo, 1936
(A18) English, Mikenas-Carls, 30 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [FIN v. SWI]
K S Ojanen vs A Staehelin, 1936
(E22) Nimzo-Indian, Spielmann Variation, 40 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Friday, August 21) [FRA v. AUS]
R Crepeaux vs Lokvenc, 1936 
(A45) Queen's Pawn Game, 44 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [AUT v. FRA]
O Krassnig vs Bary, 1936
(C62) Ruy Lopez, Old Steinitz Defense, 35 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [HUN v. CZE]
Maroczy vs Foltys, 1936
(C11) French, 17 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Friday, August 21) [HUN v. CZE]
E Steiner vs E Zinner, 1936 
(C83) Ruy Lopez, Open, 38 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [CZE v. HUN]
Hromadka vs K Havasi, 1936 
(A02) Bird's Opening, 29 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [HUN v. CZE]
Szabo vs Gilg, 1936 
(B72) Sicilian, Dragon, 39 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [ITA v. ROM]
M Romi vs G G Alexandrescu, 1936
(A46) Queen's Pawn Game, 30 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [ROM v. ITA]
T Ichim vs S Rosselli del Turco, 1936
(D17) Queen's Gambit Declined Slav, 34 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [ROM v. ITA]
I Halic vs A Campolongo, 1936
(D60) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, 51 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [ITA v. ROM]
A Rastrelli vs P Bohosiewicz, 1936
(B73) Sicilian, Dragon, Classical, 44 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [NOR v. LAT]
H C Christoffersen vs V Petrov, 1936
(C40) King's Knight Opening, 38 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21)
K Salbu vs K Ozols, 1936 
(E11) Bogo-Indian Defense, 33 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [SWE v. LIT]
Stahlberg vs V Mikenas, 1936 
(A40) Queen's Pawn Game, 29 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [LIT v. SWE]
M Luckis vs Olof Kinnmark, 1936
(D37) Queen's Gambit Declined, 39 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [YUG v. DEN]
Pirc vs E Andersen, 1936 
(E16) Queen's Indian, 15 moves, 1-0

Round 7 (Friday, August 21) [YUG v. DEN]
L Asztalos vs B Nielsen, 1936
(D55) Queen's Gambit Declined, 31 moves, 0-1

Round 7 (Friday, August 21) [YUG v. DEN]
B Kostic vs J Nielsen, 1936
(C45) Scotch Game, 18 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [CZE v. ITA]
Foltys vs M Romi, 1936
(C10) French, 67 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [ITA v. CZE]
G Stalda vs Jiri Herman, 1936
(B12) Caro-Kann Defense, 39 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [DEN v. SWE]
A Christensen vs E Larsson, 1936
(A03) Bird's Opening, 41 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [SWE v. DEN]
B Sundberg vs H Nielsen, 1936
(D05) Queen's Pawn Game, 38 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [ICE v. NOR]
E Thorvaldsson vs A Gulbrandsen, 1936
(D50) Queen's Gambit Declined, 28 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [ICE v. NOR]
A Snaevarr vs J Sauren, 1936
(B32) Sicilian, 36 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [ICE v. NOR]
G Arnlaugsson vs K Salbu, 1936
(C79) Ruy Lopez, Steinitz Defense Deferred, 50 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [LAT v. EST]
V Petrov vs Keres, 1936
(D30) Queen's Gambit Declined, 56 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Saturday, August 22) [LAT v. EST]
L Endzelins vs Y Chernov, 1936
(A15) English, 25 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [LIT v. BUL]
V Mikenas vs G Geshev, 1936
(C78) Ruy Lopez, 50 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Saturday, August 22) [BUL v. LIT]
A Tsvetkov vs I Vistaneckis, 1936
(A46) Queen's Pawn Game, 33 moves, 0-1

Round 8 (Saturday, August 22) [LIT v. BUL]
P Vaitonis vs D Danchev, 1936
(A29) English, Four Knights, Kingside Fianchetto, 54 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [BUL v. LIT]
A Kiprov vs M Luckis, 1936
(D90) Grunfeld, 26 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Saturday, August 22) [LIT v. BUL]
L Abramavicius vs N Voinov, 1936 
(A40) Queen's Pawn Game, 30 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [BUL v. LIT]
J Francez vs R Arlauskas, 1936
(D52) Queen's Gambit Declined, 46 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Saturday, August 22) [LIT v. BUL]
L Skema vs H Max, 1936
(D37) Queen's Gambit Declined, 52 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [BUL v. LIT]
A Malchev vs P Tautvaisas, 1936
(B10) Caro-Kann, 35 moves, 0-1

Round 8 (Saturday, August 22) [FRA v. NET]
A Gibaud vs Prins, 1936 
(A40) Queen's Pawn Game, 29 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [FRA v. NET]
Bary vs W Koomen, 1936
(C53) Giuoco Piano, 23 moves, 0-1

Round 8 (Saturday, August 22) [POL v. FIN]
P Frydman vs Book, 1936
(D43) Queen's Gambit Declined Semi-Slav, 16 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [FIN v. POL]
R Krogius vs Najdorf, 1936 
(B20) Sicilian, 31 moves, 0-1

Round 8 (Saturday, August 22) [POL v. FIN]
L Kremer vs K S Ojanen, 1936
(E47) Nimzo-Indian, 4.e3 O-O 5.Bd3, 21 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [POL v. FIN]
F Sulik vs E Candolin, 1936
(D32) Queen's Gambit Declined, Tarrasch, 34 moves, 0-1

Round 8 (Saturday, August 22) [FIN v. POL]
L Colliander vs J Jagielski, 1936
(D55) Queen's Gambit Declined, 32 moves, 0-1

Round 8 (Saturday, August 22) [634]
L Steiner vs P F Johner, 1936
(E48) Nimzo-Indian, 4.e3 O-O 5.Bd3 d5, 33 moves, 1-0

Round 8 (Saturday, August 22) [HUN v. SWI]
Szabo vs F Gygli, 1936
(B85) Sicilian, Scheveningen, Classical, 33 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Saturday, August 22) [HUN v. SWI]
Keresztely vs E Strehle, 1936
(E40) Nimzo-Indian, 4.e3, 40 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [BRA v. LAT]
Trompowsky vs L Endzelins, 1936 
(A45) Queen's Pawn Game, 24 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [BRA v. LAT]
H Carlos vs E Melngailis, 1936
(C01) French, Exchange, 34 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [BUL v. DEN]
G Geshev vs E Andersen, 1936
(B32) Sicilian, 41 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [DEN v. BUL]
H N Hansen vs A Tsvetkov, 1936
(B45) Sicilian, Taimanov, 40 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [BUL v. DEN]
D Danchev vs B Nielsen, 1936
(A22) English, 40 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [DEN v. BUL]
P Hage vs A Kiprov, 1936
(E37) Nimzo-Indian, Classical, 26 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [BUL v. DEN]
N Voinov vs J Nielsen, 1936
(A02) Bird's Opening, 35 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [BUL v. DEN]
J Francez vs A Christensen, 1936
(B73) Sicilian, Dragon, Classical, 37 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [DEN v. BUL]
J Petersen vs H Max, 1936
(B30) Sicilian, 53 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [EST v. ICE]
Keres vs E Gilfer, 1936 
(E32) Nimzo-Indian, Classical, 20 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [ICE v. EST]
A Asgeirsson vs I Raud, 1936 
(D61) Queen's Gambit Declined, Orthodox, Rubinstein Attack, 29 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [EST v. ICE]
Y Chernov vs G Arnlaugsson, 1936
(D22) Queen's Gambit Accepted, 42 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [GER v. FIN]
L Engels vs I Solin, 1936
(E73) King's Indian, 36 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [FIN v. GER]
K S Ojanen vs Saemisch, 1936
(E17) Queen's Indian, 38 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Saturday, August 22) [GER v. FIN]
P Michel vs E Breider, 1936
(C83) Ruy Lopez, Open, 35 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [POL v. HUN]
K Makarczyk vs Szabo, 1936 
(B24) Sicilian, Closed, 46 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [NOR v. LIT]
S Herseth vs P Vaitonis, 1936
(A43) Old Benoni, 52 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [LIT v. NOR]
R Arlauskas vs G Marthinsen, 1936
(B72) Sicilian, Dragon, 25 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [ROM v. CZE]
G G Alexandrescu vs Foltys, 1936
(A14) English, 36 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [CZE v. ROM]
J Rejfir vs T Ichim, 1936
(D52) Queen's Gambit Declined, 36 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [ROM v. CZE]
I Halic vs Gilg, 1936
(E16) Queen's Indian, 37 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [CZE v. ROM]
Pelikan vs P Bohosiewicz, 1936 
(A02) Bird's Opening, 29 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [AUS v. SWE]
A Becker vs E R Lundin, 1936
(B50) Sicilian, 37 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [SWE v. AUS]
Stoltz vs Lokvenc, 1936
(B74) Sicilian, Dragon, Classical, 38 moves, 1-0

Round 9 (Saturday, August 22) [SWE v. AUS]
Ekenberg vs K Poschauko, 1936
(C64) Ruy Lopez, Classical, 22 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [NET v. YUG]
Prins vs P Trifunovic, 1936
(D04) Queen's Pawn Game, 47 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Saturday, August 22) [NET v. YUG]
T van Scheltinga vs I Koenig, 1936
(E32) Nimzo-Indian, Classical, 29 moves, 0-1

Round 9 (Saturday, August 22) [NET v. YUG]
A D de Groot vs M Broeder, 1936
(D39) Queen's Gambit Declined, Ragozin, Vienna Variation, 24 moves, 1/2-1/2

Round 10 (Sunday, August 23) [AUS v. BUL]
E Eliskases vs G Geshev, 1936
(D46) Queen's Gambit Declined Semi-Slav, 59 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [BUL v. AUS]
A Tsvetkov vs Lokvenc, 1936
(E94) King's Indian, Orthodox, 47 moves, 0-1

Round 10 (Sunday, August 23) [AUS v. BUL]
H Mueller vs D Danchev, 1936
(A22) English, 37 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [BUL v. AUS]
N Voinov vs K Poschauko, 1936
(E60) King's Indian Defense, 50 moves, 0-1

Round 10 (Sunday, August 23) [AUS v. BUL]
Leopold Lenner vs Yury Toshev, 1936
(E16) Queen's Indian, 42 moves, 0-1

Round 10 (Sunday, August 23) [BUL v. AUS]
J Francez vs W Weil, 1936
(A46) Queen's Pawn Game, 44 moves, 0-1

Round 10 (Sunday, August 23) [AUS v. BUL]
O Krassnig vs H Max, 1936
(B73) Sicilian, Dragon, Classical, 32 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [BUL v. AUS]
A Malchev vs H Weiss, 1936
(A18) English, Mikenas-Carls, 59 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [DEN v. NOR]
E Andersen vs H C Christoffersen, 1936
(D46) Queen's Gambit Declined Semi-Slav, 32 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [FRA v. YUG]
A Gibaud vs P Trifunovic, 1936
(D17) Queen's Gambit Declined Slav, 28 moves, 0-1

Round 10 (Sunday, August 23) [YUG v. FRA]
I Koenig vs N B Rometti, 1936
(B10) Caro-Kann, 30 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [GER v. HUN]
K Richter vs Maroczy, 1936
(D32) Queen's Gambit Declined, Tarrasch, 39 moves, 1/2-1/2

Round 10 (Sunday, August 23) [GER v. HUN]
L Engels vs E Steiner, 1936
(B80) Sicilian, Scheveningen, 45 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [GER v. HUN]
Saemisch vs Szabo, 1936 
(D96) Grunfeld, Russian Variation, 40 moves, 0-1

Round 10 (Sunday, August 23) [HUN v. GER]
J Balogh vs W Ernst, 1936
(C78) Ruy Lopez, 47 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [ICE v. BRA]
A Snaevarr vs C Pulcherio, 1936
(B88) Sicilian, Fischer-Sozin Attack, 43 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [LAT v. FIN]
W Hasenfuss vs E Heilimo, 1936 
(C29) Vienna Gambit, 12 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [FIN v. LAT]
K S Ojanen vs V Mezgailis, 1936
(E17) Queen's Indian, 17 moves, 1/2-1/2

Round 10 (Sunday, August 23) [LIT v. EST]
V Mikenas vs Keres, 1936
(C79) Ruy Lopez, Steinitz Defense Deferred, 69 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [NET v. SWE]
G van Doesburgh vs Stahlberg, 1936 
(C01) French, Exchange, 12 moves, 0-1

Round 10 (Sunday, August 23) [SWE v. NET]
G Danielsson vs A Hamming, 1936
(D35) Queen's Gambit Declined, 18 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [POL v. ITA]
P Frydman vs M Romi, 1936
(D15) Queen's Gambit Declined Slav, 30 moves, 1-0

Round 10 (Sunday, August 23) [POL v. ITA]
L Kremer vs A Campolongo, 1936
(D51) Queen's Gambit Declined, 19 moves, 1-0

 » View all game collections by Phony Benoni PGN Download
 » Search entire game collection library
 » FAQ: Help with Game Collections


home | about | login | logout | F.A.Q. | your profile | preferences | Premium Membership | Kibitzer's Café | Biographer's Bistro | new kibitzing | chessforums | Tournament Index | Player Directory | World Chess Championships | Opening Explorer | Guess the Move | Game Collections | ChessBookie Game | Chessgames Challenge | Store | privacy notice | contact us
Copyright 2001-2014, Chessgames Services LLC
Web design & database development by 20/20 Technologies