chessgames.com
Members · Prefs · Laboratory · Collections · Openings · Endgames · Sacrifices · History · Search Kibitzing · Kibitzer's Café · Chessforums · Tournament Index · Players · Kibitzing

 
Lone Pine 1978
Compiled by Phony Benoni
--*--

8th Louis D Statham Tournament
Lone Pine, California
April 2-12, 1978

The rating requirements were the same as 1977, but the field swelled to a record 68 players with an average rating of 2431. It was led by world-class Grandmasters Tigran Petrosian, Bent Larsen, Lev Polugaevsky, and Lajos Portisch, with countries such as England, Iceland, and the Netherlands sending what seemed like teams of players.

For whatever reason, the Lone Pine winner often dropped a game early. This year, it was Bent Larsen who lost his first round game before running off five wins in a row to draw within a half-point of Lev Polugaevsky. They drew in round 7, then Larsen closed with two wins to take the tournament by a half-point.

This version of the crosstable allows colors in each game to be determined. If the result (W, L, D) comes first, the player had White. If the result follows the opponent's number, the player had Black. For example, Larsen's first three results are loss with Black vs. #33, win with White vs. #66, win with Black vs. #35.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 01 Bent Larsen DEN 2620 33L W66 35W W36 41W W18 D02 21W W07 7.5 02 Lev Polugaevsky URS 2620 20W W23 44W W31 18D W24 01D 06D D03 7.0 03 Anatoly Lein USA 2529 57D D11 58W W44 42W D04 05D W12 02D 6.5 04 Lajos Portisch HUN 2630 D67 40W W56 05D W13 03D L06 W32 17W 6.5 05 John A Peters USA 2434 66D W68 12W D04 06D W17 D03 27D 25W 6.5 06 Tigran Vartanovich Petrosian URS 2620 W41 56D D19 23W D05 21D 04W D02 12D 6.0 07 Kenneth Rogoff USA 2519 37L D52 62W W56 19D W35 24W W09 01L 6.0 08 Hans Ree NED 2500 34D W54 33D D11 43D W42 32D D17 23W 6.0 09 Vitaly F Zaltsman USA 2484 W59 31L W60 43D D34 W41 13W 07L W21 6.0 10 Larry Melvyn Evans USA 2508 D64 50L W53 32D W57 20D W31 11D W26 6.0 11 Peter Biyiasas CAN 2407 D29 03D W38 08D L21 33W W16 D10 14D 5.5 12 Pal Benko USA 2514 W48 32D L05 30W W31 13D W14 03L D06 5.5 13 Anthony Miles ENG 2565 58W W35 31D W22 04L D12 L09 19D W32 5.5 14 Dragutin Sahovic YUG 2490 60D D34 64W D33 22D W43 12L W41 D11 5.5 15 Jan Timman NED 2585 L31 61W W67 19D D16 32L W42 18D W28 5.5 16 Gert Ligterink NED 2440 68D L22 51W W65 15D D25 11L W43 37W 5.5 17 Walter Shawn Browne USA 2579 W30 19D W32 18L W33 05L W20 08D L04 5.0 18 Andrew Jonathan Mestel ENG 2450 22D W60 37W W17 D02 01L 25L D15 D19 5.0 19 Arthur Bisguier USA 2439 51W D17 06D D15 D07 27D D30 D13 18D 5.0 20 Edward W Formanek USA 2411 L02 47W W29 W27 24L D10 17L D34 42W 5.0 21 Michael Stean ENG 2510 54D D64 34D W37 11W D06 23W L01 09L 5.0 22 Margeir Petursson ICE 2350 D18 16W W46 13L D14 L23 35W 38D D27 5.0 23 Dragoljub Janosevic YUG 2455 +65 02L W40 L06 50W 22W L21 30W L08 5.0 24 Samuel Reshevsky USA 2469 52W D33 42D W50 W20 02L L07 28L W48 5.0 25 William James Lombardy USA 2532 L42 59L W49 64W W36 16D W18 26D L05 5.0 26 Leonid Shamkovich USA 2468 W53 43D D50 L42 62W 34W D27 D25 10L 5.0 27 Florin Gheorghiu ROM 2520 D50 67D W57 20L W44 D19 26D D05 22D 5.0 28 Haukur Angantysson ICE 2350 L46 41L W63 L45 54W 36W W39 W24 15L 5.0 29 Oscar Panno ARG 2580 11D D57 20L D52 58D W50 43D D31 41W 5.0 30 Shaun M Taulbut ENG 2405 17L D51 68W L12 65W W56 19D L23 45W 5.0 31 Yasser Seirawan USA 2409 15W W09 D13 02L 12L W45 10L 29D D39 4.5 32 Helgi Olafsson ICE 2420 62W D12 17L D10 39W W15 D08 04L 13L 4.5 33 Jonathan Speelman ENG 2410 W01 24D D08 14D 17L L11 49W D45 D38 4.5 34 Jaime Sunye Neto BRA 2360 D08 14D D21 46W 09D L26 D38 20D 35D 4.5 35 Zvonimir Mestrovic YUG 2435 W47 13L L01 59W W38 07L L22 55W D34 4.5 36 Heikki M J Westerinen FIN 2450 L40 49W W59 01L 25L L28 D51 61W 50W 4.5 37 Timothy Taylor USA 2383 W07 46D L18 21L 45L W65 56W 44W L16 4.5 38 Kim S Commons USA 2521 55W L44 11L W61 35L W52 34D D22 33D 4.5 39 Larry Christiansen USA 2500 W61 42D D43 41L L32 53W 28L W51 31D 4.5 40 Eugene Meyer USA 2341 36W L04 23L 57L W64 46D L44 W56 W58 4.5 41 Hans Bohm NED 2410 06L W28 45W W39 L01 09L W47 14L L29 4.0 42 Paul Van der Sterren NED 2400 25W D39 D24 26W L03 08L 15L W53 L20 4.0 43 Ron W Henley USA 2393 45W D26 39D D09 D08 14L D29 16L 46D 4.0 44 Rajko Bogdanovic YUG 2430 W63 38W L02 03L 27L D49 40W L37 47D 4.0 45 James E Tarjan USA 2527 L43 53D L41 28W W37 31L W58 33D L30 4.0 46 Norman Weinstein USA 2465 28W D37 22L L34 52D D40 60D 47D D43 4.0 47 Steven M Odendahl USA 2278 35L L20 48D D54 W59 57W 41L D46 D44 4.0 48 Herman Claudius Van Riemsdijk BRA 2375 12L L62 D47 53D D51 55D W52 W60 24L 4.0 49 Paul Whitehead USA 2322 56L L36 25L W66 61W 44D L33 58D W60 4.0 50 Carlos Garcia Palermo ARG 2385 27D W10 26D 24L L23 29L D61 63W L36 3.5 51 John William Donaldson USA 2279 L19 30D L16 60W 48D D58 36D 39L D52 3.5 52 Camille Coudari CAN 2352 L24 07D D55 29D D46 38L 48L W65 51D 3.5 53 Rubens A Filguth BRA 2350 26L D45 10L D48 63W L39 57W 42L D54 3.5 54 Julius H Loftsson USA 2375 D21 08L L65 47D L28 61L W62 W64 53D 3.5 55 Walter D Morris USA 2231 L38 65D 52D D58 56L D48 59W L35 57D 3.5 56 Rosendo Carreon Balinas, Jr. PHI 2440 W49 D06 04L 07L W55 30L L37 40L D59 3.0 57 John Fedorowicz USA 2397 D03 29D 27L W40 10L L47 L53 59D D55 3.0 58 Michael Rohde USA 2404 L13 63W L03 55D D29 51D 45L D49 40L 3.0 59 Robert Gruchacz USA 2352 09L W25 36L L35 47L 64W L55 D57 56D 3.0 60 Denis Verduga ECU 2355 D14 18L 09L L51 66W W62 D46 48L 49L 3.0 61 Curt Justin Brasket USA 2357 39L L15 66W 38L L49 W54 50D L36 62D 3.0 62 Perry Youngworth USA 2250 L32 48W L07 63D L26 60L 54L W66 D61 3.0 63 Jay E Whitehead USA 2267 44L L58 28L D62 L53 66W 65W L50 64D 3.0 64 Gildardo Garcia COL 2365 10D 21D L14 L25 40L L59 W66 54L D63 2.5 65 Asgeir Thor Arnason ICE 2350 23- D55 54W 16L L30 37L L63 52L D66 2.0 66 Jonas Petur Erlingsson ICE 2270 D05 01L L61 49L L60 L63 64L 62L 65D 1.0 67 Amikan Balshan ISR 2415 04D D27 15L --- --- --- --- --- --- 1.0 68 Roy C Ervin USA 2323 D16 05L L30 --- --- --- --- --- --- 0.5

The game Janosevic vs. Arnason in round 1 was a forfeit win for Janosevic.

Whitehead vs. Youngworth in round 4 was a make-up game. Ervin's withdrawal left an odd number of players, so Whitehead received a bye in round 4. In the same round, Balshan was unable to play and Youngworth was awarded a win on forfeit. Youngworth offered to replay the game with Balshan, but when the latter did not continue he and Whitehead played instead.

GM Norms: John A Peters, Vitaly Zaltsman, Kenneth Rogoff, Peter Biyiasas

IM Norms: Yasser Seirawan, Timothy Taylor, Jaime Sunye Neto, Jonathan Speelman, Hauku4 Angantysson, Margeir Petursson, Helgi Olafsson

PRIZES
1st: Larsen $12,000

2nd: Polugaevsky $7,500

3rd-5th: Portisch, Lein, Peters $3,267

6th-10th: Rogoff, Evans, Ree, Zaltsman, Petrosian $650

11th-16th: Timman, Miles, Benko, Sahovic, Ligterink, Biyiasas $125


Round 1 (Sunday, April 2)
Speelman vs Larsen, 1978 
(B10) Caro-Kann, 36 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
E Formanek vs Polugaevsky, 1978
(B81) Sicilian, Scheveningen, Keres Attack, 60 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
Fedorowicz vs A Lein, 1978
(A36) English, 38 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
Portisch vs A Balshan, 1978
(A29) English, Four Knights, Kingside Fianchetto, 62 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
J P Erlingsson vs J Peters, 1978
(A04) Reti Opening, 32 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
Petrosian vs H Bohm, 1978 
(A10) English, 30 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
T Taylor vs K Rogoff, 1978 
(A02) Bird's Opening, 64 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
J Sunye Neto vs H Ree, 1978
(A06) Reti Opening, 26 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
V Zaltsman vs R Gruchacz, 1978
(A30) English, Symmetrical, 47 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
Larry Evans vs G Garcia, 1978
(A17) English, 35 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
P Biyiasas vs Panno, 1978
(A30) English, Symmetrical, 66 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
Benko vs H Van Riemsdijk, 1978
(B08) Pirc, Classical, 48 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
Rohde vs Miles, 1978 
(B42) Sicilian, Kan, 46 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
D Verduga vs Sahovic, 1978
(A04) Reti Opening, 33 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
Timman vs Seirawan, 1978 
(C16) French, Winawer, 44 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
R Ervin vs G Ligterink, 1978
(E17) Queen's Indian, 47 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
Browne vs S Taulbut, 1978 
(B08) Pirc, Classical, 31 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
Petursson vs A J Mestel, 1978
(A10) English, 51 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
J Donaldson vs Bisguier, 1978
(C77) Ruy Lopez, 44 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
J Loftsson vs M Stean, 1978
(A15) English, 54 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
Janosevic vs A T Arnason, 1978 
(A00) Uncommon Opening, 1 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
C Coudari vs Reshevsky, 1978 
(B25) Sicilian, Closed, 36 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
Lombardy vs P Van der Sterren, 1978
(A34) English, Symmetrical, 45 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
L Shamkovich vs Filguth, 1978 
(C07) French, Tarrasch, 55 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
Gheorghiu vs C Garcia Palermo, 1978
(A17) English, 47 moves, 1/2-1/2

Round 1 (Sunday, April 2)
Angantysson vs N Weinstein, 1978
(A34) English, Symmetrical, 46 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
P Youngworth vs H Olafsson, 1978
(E55) Nimzo-Indian, 4.e3, Gligoric System, Bronstein Variation, 34 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
Z Mestrovic vs S Odendahl, 1978
(B80) Sicilian, Scheveningen, 31 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
H Westerinen vs E B Meyer, 1978
(B40) Sicilian, 50 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
W Morris vs K Commons, 1978
(B14) Caro-Kann, Panov-Botvinnik Attack, 29 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
L Christiansen vs C Brasket, 1978 
(A19) English, Mikenas-Carls, Sicilian Variation, 18 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
Tarjan vs R Henley, 1978
(E41) Nimzo-Indian, 59 moves, 0-1

Round 1 (Sunday, April 2)
R Bogdanovic vs J Whitehead, 1978
(B36) Sicilian, Accelerated Fianchetto, 50 moves, 1-0

Round 1 (Sunday, April 2)
R C Balinas vs P Whitehead, 1978 
(B23) Sicilian, Closed, 16 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
Larsen vs J P Erlingsson, 1978
(A34) English, Symmetrical, 58 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
Polugaevsky vs Janosevic, 1978
(A30) English, Symmetrical, 29 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
A Lein vs P Biyiasas, 1978
(E76) King's Indian, Four Pawns Attack, 28 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
E B Meyer vs Portisch, 1978
(A04) Reti Opening, 39 moves, 0-1

Round 2 (Monday, April 3)
J Peters vs R Ervin, 1978
(C09) French, Tarrasch, Open Variation, Main line, 45 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
R C Balinas vs Petrosian, 1978 
(C09) French, Tarrasch, Open Variation, Main line, 25 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
K Rogoff vs C Coudari, 1978
(A44) Old Benoni Defense, 32 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
H Ree vs J Loftsson, 1978
(E04) Catalan, Open, 5.Nf3, 35 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
Seirawan vs V Zaltsman, 1978 
(A19) English, Mikenas-Carls, Sicilian Variation, 48 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
C Garcia Palermo vs Larry Evans, 1978 
(A33) English, Symmetrical, 47 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
H Olafsson vs Benko, 1978
(E91) King's Indian, 13 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
Miles vs Z Mestrovic, 1978 
(A40) Queen's Pawn Game, 35 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
Sahovic vs J Sunye Neto, 1978
(A46) Queen's Pawn Game, 46 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
C Brasket vs Timman, 1978
(A22) English, 78 moves, 0-1

Round 2 (Monday, April 3)
G Ligterink vs Petursson, 1978
(B33) Sicilian, 28 moves, 0-1

Round 2 (Monday, April 3)
Bisguier vs Browne, 1978
(B51) Sicilian, Canal-Sokolsky (Rossolimo) Attack, 21 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
A J Mestel vs D Verduga, 1978
(B92) Sicilian, Najdorf, Opocensky Variation, 66 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
S Odendahl vs E Formanek, 1978
(A04) Reti Opening, 23 moves, 0-1

Round 2 (Monday, April 3)
M Stean vs G Garcia, 1978
(A28) English, 46 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
Reshevsky vs Speelman, 1978 
(A10) English, 41 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
R Gruchacz vs Lombardy, 1978
(C69) Ruy Lopez, Exchange, Gligoric Variation, 44 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
R Henley vs L Shamkovich, 1978
(E44) Nimzo-Indian, Fischer Variation, 5.Ne2, 27 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
A Balshan vs Gheorghiu, 1978
(B43) Sicilian, Kan, 5.Nc3, 19 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
H Bohm vs Angantysson, 1978
(C01) French, Exchange, 50 moves, 1-0

Round 2 (Monday, April 3)
Panno vs Fedorowicz, 1978
(E92) King's Indian, 28 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
S Taulbut vs J Donaldson, 1978
(C06) French, Tarrasch, 24 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
P Whitehead vs H Westerinen, 1978
(A06) Reti Opening, 53 moves, 0-1

Round 2 (Monday, April 3)
N Weinstein vs T Taylor, 1978
(C91) Ruy Lopez, Closed, 50 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
K Commons vs R Bogdanovic, 1978
(B92) Sicilian, Najdorf, Opocensky Variation, 32 moves, 0-1

Round 2 (Monday, April 3)
P Van der Sterren vs L Christiansen, 1978
(B01) Scandinavian, 40 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
Filguth vs Tarjan, 1978
(B51) Sicilian, Canal-Sokolsky (Rossolimo) Attack, 76 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
H Van Riemsdijk vs P Youngworth, 1978 
(B87) Sicilian, Fischer-Sozin with ...a6 and ...b5, 34 moves, 0-1

Round 2 (Monday, April 3)
A T Arnason vs W Morris, 1978
(B90) Sicilian, Najdorf, 20 moves, 1/2-1/2

Round 2 (Monday, April 3)
J Whitehead vs Rohde, 1978
(C00) French Defense, 29 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
Z Mestrovic vs Larsen, 1978
(A07) King's Indian Attack, 35 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
R Bogdanovic vs Polugaevsky, 1978
(B84) Sicilian, Scheveningen, 33 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
Rohde vs A Lein, 1978
(C19) French, Winawer, Advance, 28 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
Portisch vs R C Balinas, 1978
(A30) English, Symmetrical, 31 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
Benko vs J Peters, 1978 
(A34) English, Symmetrical, 51 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
Petrosian vs Bisguier, 1978 
(E44) Nimzo-Indian, Fischer Variation, 5.Ne2, 17 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
P Youngworth vs K Rogoff, 1978
(A63) Benoni, Fianchetto, 9...Nbd7, 46 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
Speelman vs H Ree, 1978 
(A21) English, 34 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
V Zaltsman vs D Verduga, 1978
(A15) English, 33 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
Larry Evans vs Filguth, 1978
(A07) King's Indian Attack, 38 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
P Biyiasas vs K Commons, 1978
(D38) Queen's Gambit Declined, Ragozin Variation, 46 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
Seirawan vs Miles, 1978 
(A10) English, 58 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
G Garcia vs Sahovic, 1978
(C15) French, Winawer, 27 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
Timman vs A Balshan, 1978 
(C84) Ruy Lopez, Closed, 32 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
J Donaldson vs G Ligterink, 1978
(B54) Sicilian, 46 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
Browne vs H Olafsson, 1978
(E15) Queen's Indian, 34 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
T Taylor vs A J Mestel, 1978 
(A02) Bird's Opening, 36 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
E Formanek vs Panno, 1978
(B22) Sicilian, Alapin, 53 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
J Sunye Neto vs M Stean, 1978
(A13) English, 34 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
Petursson vs N Weinstein, 1978
(A30) English, Symmetrical, 57 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
Janosevic vs E B Meyer, 1978
(B43) Sicilian, Kan, 5.Nc3, 23 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
P Van der Sterren vs Reshevsky, 1978
(B96) Sicilian, Najdorf, 29 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
Lombardy vs P Whitehead, 1978
(B44) Sicilian, 42 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
L Shamkovich vs C Garcia Palermo, 1978
(A13) English, 51 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
Gheorghiu vs Fedorowicz, 1978
(A40) Queen's Pawn Game, 35 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
Angantysson vs J Whitehead, 1978
(A21) English, 29 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
R Ervin vs S Taulbut, 1978
(B06) Robatsch, 34 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
H Westerinen vs R Gruchacz, 1978
(B40) Sicilian, 48 moves, 1-0

Round 3 (Tuesday, April 4)
L Christiansen vs R Henley, 1978 
(A54) Old Indian, Ukrainian Variation, 4.Nf3, 50 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
Tarjan vs H Bohm, 1978
(D10) Queen's Gambit Declined Slav, 45 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
H Van Riemsdijk vs S Odendahl, 1978
(C16) French, Winawer, 33 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
C Coudari vs W Morris, 1978
(A26) English, 23 moves, 1/2-1/2

Round 3 (Tuesday, April 4)
J Loftsson vs A T Arnason, 1978
(A04) Reti Opening, 38 moves, 0-1

Round 3 (Tuesday, April 4)
J P Erlingsson vs C Brasket, 1978
(A20) English, 38 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
Larsen vs H Westerinen, 1978
(A49) King's Indian, Fianchetto without c4, 39 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
Polugaevsky vs Seirawan, 1978
(A42) Modern Defense, Averbakh System, 42 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
A Lein vs R Bogdanovic, 1978
(A35) English, Symmetrical, 44 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
J Peters vs Portisch, 1978
(B51) Sicilian, Canal-Sokolsky (Rossolimo) Attack, 26 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
Janosevic vs Petrosian, 1978 
(B06) Robatsch, 33 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
K Rogoff vs R C Balinas, 1978 
(D06) Queen's Gambit Declined, 32 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
H Ree vs P Biyiasas, 1978
(E98) King's Indian, Orthodox, Taimanov, 9.Ne1, 18 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
R Henley vs V Zaltsman, 1978
(E59) Nimzo-Indian, 4.e3, Main line, 34 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
H Olafsson vs Larry Evans, 1978
(E97) King's Indian, 51 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
S Taulbut vs Benko, 1978
(B17) Caro-Kann, Steinitz Variation, 42 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
Miles vs Petursson, 1978
(D32) Queen's Gambit Declined, Tarrasch, 33 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
Sahovic vs Speelman, 1978
(A45) Queen's Pawn Game, 18 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
Bisguier vs Timman, 1978
(B09) Pirc, Austrian Attack, 30 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
G Ligterink vs A T Arnason, 1978
(B33) Sicilian, 30 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
A J Mestel vs Browne, 1978 
(B92) Sicilian, Najdorf, Opocensky Variation, 48 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
E Formanek vs Gheorghiu, 1978 
(B40) Sicilian, 21 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
M Stean vs T Taylor, 1978
(E06) Catalan, Closed, 5.Nf3, 42 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
Reshevsky vs C Garcia Palermo, 1978 
(A17) English, 46 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
G Garcia vs Lombardy, 1978
(B57) Sicilian, 45 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
L Shamkovich vs P Van der Sterren, 1978
(C04) French, Tarrasch, Guimard Main line, 46 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
Angantysson vs Tarjan, 1978
(A36) English, 28 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
Panno vs C Coudari, 1978
(A10) English, 50 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
N Weinstein vs J Sunye Neto, 1978 
(B51) Sicilian, Canal-Sokolsky (Rossolimo) Attack, 61 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
R Gruchacz vs Z Mestrovic, 1978
(B00) Uncommon King's Pawn Opening, 42 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
K Commons vs C Brasket, 1978
(A04) Reti Opening, 30 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
H Bohm vs L Christiansen, 1978
(A36) English, 38 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
Fedorowicz vs E B Meyer, 1978 
(B41) Sicilian, Kan, 59 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
S Odendahl vs J Loftsson, 1978
(A36) English, 22 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
Filguth vs H Van Riemsdijk, 1978
(B40) Sicilian, 65 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
P Whitehead vs J P Erlingsson, 1978
(B12) Caro-Kann Defense, 38 moves, 1-0

Round 4 (Wednesday, April 5)
D Verduga vs J Donaldson, 1978
(A15) English, 45 moves, 0-1

Round 4 (Wednesday, April 5)
W Morris vs Rohde, 1978
(B33) Sicilian, 20 moves, 1/2-1/2

Round 4 (Wednesday, April 5)
J Whitehead vs P Youngworth, 1978
(B22) Sicilian, Alapin, 39 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
H Bohm vs Larsen, 1978
(A45) Queen's Pawn Game, 77 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
A J Mestel vs Polugaevsky, 1978
(B84) Sicilian, Scheveningen, 24 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
P Van der Sterren vs A Lein, 1978
(B10) Caro-Kann, 73 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
Portisch vs Miles, 1978
(D25) Queen's Gambit Accepted, 39 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
Petrosian vs J Peters, 1978
(E14) Queen's Indian, 24 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
Bisguier vs K Rogoff, 1978
(D42) Queen's Gambit Declined, Semi-Tarrasch, 7.Bd3, 16 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
R Henley vs H Ree, 1978
(A75) Benoni, Classical with ...a6 and 10...Bg4, 50 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
V Zaltsman vs J Sunye Neto, 1978
(A34) English, Symmetrical, 54 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
Larry Evans vs Fedorowicz, 1978
(A30) English, Symmetrical, 73 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
P Biyiasas vs M Stean, 1978
(A04) Reti Opening, 46 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
Benko vs Seirawan, 1978 
(A34) English, Symmetrical, 30 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
Petursson vs Sahovic, 1978
(E92) King's Indian, 28 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
Timman vs G Ligterink, 1978
(A21) English, 37 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
Browne vs Speelman, 1978
(E15) Queen's Indian, 55 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
Reshevsky vs E Formanek, 1978 
(A89) Dutch, Leningrad, Main Variation with Nc6, 26 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
C Garcia Palermo vs Janosevic, 1978
(A10) English, 42 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
Lombardy vs H Westerinen, 1978
(E76) King's Indian, Four Pawns Attack, 28 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
P Youngworth vs L Shamkovich, 1978
(A62) Benoni, Fianchetto Variation, 30 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
Gheorghiu vs R Bogdanovic, 1978
(A32) English, Symmetrical Variation, 28 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
J Loftsson vs Angantysson, 1978
(A09) Reti Opening, 43 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
Rohde vs Panno, 1978
(C95) Ruy Lopez, Closed, Breyer, 18 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
A T Arnason vs S Taulbut, 1978
(E92) King's Indian, 52 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
L Christiansen vs H Olafsson, 1978
(A34) English, Symmetrical, 37 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
Z Mestrovic vs K Commons, 1978
(B10) Caro-Kann, 59 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
Tarjan vs T Taylor, 1978
(C84) Ruy Lopez, Closed, 34 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
E B Meyer vs G Garcia, 1978 
(A04) Reti Opening, 36 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
C Coudari vs N Weinstein, 1978
(E95) King's Indian, Orthodox, 7...Nbd7, 8.Re1, 46 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
S Odendahl vs R Gruchacz, 1978
(A04) Reti Opening, 30 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
H Van Riemsdijk vs J Donaldson, 1978
(C00) French Defense, 60 moves, 1/2-1/2

Round 5 (Thursday, April 6)
C Brasket vs P Whitehead, 1978
(E70) King's Indian, 66 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
J Whitehead vs Filguth, 1978
(C07) French, Tarrasch, 60 moves, 0-1

Round 5 (Thursday, April 6)
R C Balinas vs W Morris, 1978 
(B23) Sicilian, Closed, 27 moves, 1-0

Round 5 (Thursday, April 6)
J P Erlingsson vs D Verduga, 1978
(A04) Reti Opening, 46 moves, 0-1

Round 6 (Sunday, April 9)
Larsen vs A J Mestel, 1978
(A42) Modern Defense, Averbakh System, 44 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
Polugaevsky vs Reshevsky, 1978 
(E01) Catalan, Closed, 40 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
A Lein vs Portisch, 1978
(C00) French Defense, 17 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
J Peters vs Browne, 1978
(B52) Sicilian, Canal-Sokolsky (Rossolimo) Attack, 46 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
M Stean vs Petrosian, 1978 
(A10) English, 33 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
K Rogoff vs Z Mestrovic, 1978
(A04) Reti Opening, 38 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
H Ree vs P Van der Sterren, 1978
(E91) King's Indian, 24 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
V Zaltsman vs H Bohm, 1978
(D19) Queen's Gambit Declined Slav, Dutch, 29 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
E Formanek vs Larry Evans, 1978
(B22) Sicilian, Alapin, 47 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
Speelman vs P Biyiasas, 1978 
(A10) English, 29 moves, 0-1

Round 6 (Sunday, April 9)
Miles vs Benko, 1978
(D56) Queen's Gambit Declined, 47 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
Sahovic vs R Henley, 1978
(A61) Benoni, 67 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
H Olafsson vs Timman, 1978
(A28) English, 43 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
G Ligterink vs Lombardy, 1978
(B10) Caro-Kann, 62 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
Gheorghiu vs Bisguier, 1978 
(D43) Queen's Gambit Declined Semi-Slav, 76 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
Petursson vs Janosevic, 1978
(B39) Sicilian, Accelerated Fianchetto, Breyer Variation, 33 moves, 0-1

Round 6 (Sunday, April 9)
J Sunye Neto vs L Shamkovich, 1978 
(A37) English, Symmetrical, 30 moves, 0-1

Round 6 (Sunday, April 9)
H Westerinen vs Angantysson, 1978
(C91) Ruy Lopez, Closed, 45 moves, 0-1

Round 6 (Sunday, April 9)
Panno vs C Garcia Palermo, 1978
(E18) Queen's Indian, Old Main line, 7.Nc3, 46 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
S Taulbut vs R C Balinas, 1978
(B09) Pirc, Austrian Attack, 46 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
Seirawan vs Tarjan, 1978
(A10) English, 44 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
T Taylor vs A T Arnason, 1978
(A02) Bird's Opening, 35 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
K Commons vs C Coudari, 1978
(A04) Reti Opening, 59 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
Filguth vs L Christiansen, 1978
(B30) Sicilian, 34 moves, 0-1

Round 6 (Sunday, April 9)
N Weinstein vs E B Meyer, 1978
(B42) Sicilian, Kan, 55 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
R Bogdanovic vs P Whitehead, 1978
(B70) Sicilian, Dragon Variation, 48 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
Fedorowicz vs S Odendahl, 1978
(E63) King's Indian, Fianchetto, Panno Variation, 63 moves, 0-1

Round 6 (Sunday, April 9)
W Morris vs H Van Riemsdijk, 1978
(B45) Sicilian, Taimanov, 19 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
J Donaldson vs Rohde, 1978
(B08) Pirc, Classical, 28 moves, 1/2-1/2

Round 6 (Sunday, April 9)
C Brasket vs J Loftsson, 1978
(E00) Queen's Pawn Game, 44 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
G Garcia vs R Gruchacz, 1978 
(B33) Sicilian, 34 moves, 0-1

Round 6 (Sunday, April 9)
D Verduga vs P Youngworth, 1978
(B99) Sicilian, Najdorf, 7...Be7 Main line, 43 moves, 1-0

Round 6 (Sunday, April 9)
J P Erlingsson vs J Whitehead, 1978
(B21) Sicilian, 2.f4 and 2.d4, 54 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
Larsen vs Polugaevsky, 1978
(A37) English, Symmetrical, 48 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
J Peters vs A Lein, 1978
(B13) Caro-Kann, Exchange, 20 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
Portisch vs Petrosian, 1978 
(E52) Nimzo-Indian, 4.e3, Main line with ...b6, 45 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
Reshevsky vs K Rogoff, 1978 
(E06) Catalan, Closed, 5.Nf3, 33 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
H Olafsson vs H Ree, 1978
(D67) Queen's Gambit Declined, Orthodox Defense, Bd3 line, 10 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
Miles vs V Zaltsman, 1978
(A19) English, Mikenas-Carls, Sicilian Variation, 48 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
Larry Evans vs Seirawan, 1978 
(C16) French, Winawer, 38 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
P Biyiasas vs G Ligterink, 1978
(E81) King's Indian, Samisch, 36 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
Benko vs Sahovic, 1978
(E17) Queen's Indian, 48 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
Timman vs P Van der Sterren, 1978
(A30) English, Symmetrical, 41 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
Browne vs E Formanek, 1978
(D94) Grunfeld, 46 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
Lombardy vs A J Mestel, 1978 
(D05) Queen's Pawn Game, 24 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
Bisguier vs S Taulbut, 1978
(B06) Robatsch, 43 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
Janosevic vs M Stean, 1978
(B93) Sicilian, Najdorf, 6.f4, 43 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
Z Mestrovic vs Petursson, 1978
(D01) Richter-Veresov Attack, 42 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
L Shamkovich vs Gheorghiu, 1978
(B40) Sicilian, 79 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
Angantysson vs L Christiansen, 1978
(E80) King's Indian, Samisch Variation, 53 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
R Henley vs Panno, 1978
(E41) Nimzo-Indian, 46 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
P Whitehead vs Speelman, 1978
(B30) Sicilian, 67 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
J Sunye Neto vs K Commons, 1978
(A15) English, 55 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
H Westerinen vs J Donaldson, 1978
(C05) French, Tarrasch, 58 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
R C Balinas vs T Taylor, 1978
(C77) Ruy Lopez, 31 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
E B Meyer vs R Bogdanovic, 1978
(A05) Reti Opening, 66 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
H Bohm vs S Odendahl, 1978
(B20) Sicilian, 31 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
Tarjan vs Rohde, 1978
(A70) Benoni, Classical with 7.Nf3, 33 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
D Verduga vs N Weinstein, 1978
(B30) Sicilian, 56 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
H Van Riemsdijk vs C Coudari, 1978
(B18) Caro-Kann, Classical, 36 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
C Garcia Palermo vs C Brasket, 1978
(E19) Queen's Indian, Old Main line, 9.Qxc3, 38 moves, 1/2-1/2

Round 7 (Monday, April 10)
Fedorowicz vs Filguth, 1978
(A13) English, 55 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
J Loftsson vs P Youngworth, 1978
(D94) Grunfeld, 47 moves, 1-0

Round 7 (Monday, April 10)
R Gruchacz vs W Morris, 1978
(C26) Vienna, 40 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
A T Arnason vs J Whitehead, 1978
(B30) Sicilian, 55 moves, 0-1

Round 7 (Monday, April 10)
G Garcia vs J P Erlingsson, 1978
(B11) Caro-Kann, Two Knights, 3...Bg4, 37 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
M Stean vs Larsen, 1978 
(E19) Queen's Indian, Old Main line, 9.Qxc3, 53 moves, 0-1

Round 8 (Tuesday, April 11)
Petrosian vs Polugaevsky, 1978 
(E16) Queen's Indian, 42 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
A Lein vs Benko, 1978
(B23) Sicilian, Closed, 68 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
Portisch vs H Olafsson, 1978
(A34) English, Symmetrical, 37 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
Gheorghiu vs J Peters, 1978
(A34) English, Symmetrical, 34 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
K Rogoff vs V Zaltsman, 1978
(A04) Reti Opening, 30 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
H Ree vs Browne, 1978
(E98) King's Indian, Orthodox, Taimanov, 9.Ne1, 52 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
P Biyiasas vs Larry Evans, 1978
(A37) English, Symmetrical, 12 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
Bisguier vs Miles, 1978
(D02) Queen's Pawn Game, 20 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
Sahovic vs H Bohm, 1978
(E15) Queen's Indian, 92 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
A J Mestel vs Timman, 1978
(B56) Sicilian, 46 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
G Ligterink vs R Henley, 1978
(B93) Sicilian, Najdorf, 6.f4, 40 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
E Formanek vs J Sunye Neto, 1978
(B97) Sicilian, Najdorf, 30 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
K Commons vs Petursson, 1978
(D32) Queen's Gambit Declined, Tarrasch, 70 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
S Taulbut vs Janosevic, 1978
(B47) Sicilian, Taimanov (Bastrikov) Variation, 34 moves, 0-1

Round 8 (Tuesday, April 11)
Angantysson vs Reshevsky, 1978
(A36) English, 43 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
L Shamkovich vs Lombardy, 1978
(A88) Dutch, Leningrad, Main Variation with c6, 18 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
Panno vs Seirawan, 1978
(A41) Queen's Pawn Game (with ...d6), 13 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
Speelman vs Tarjan, 1978
(D79) Neo-Grunfeld, 6.O-O, Main line, 10 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
W Morris vs Z Mestrovic, 1978
(B57) Sicilian, 52 moves, 0-1

Round 8 (Tuesday, April 11)
C Brasket vs H Westerinen, 1978
(C71) Ruy Lopez, 39 moves, 0-1

Round 8 (Tuesday, April 11)
R Bogdanovic vs T Taylor, 1978
(C85) Ruy Lopez, Exchange Variation Doubly Deferred (DERLD), 81 moves, 0-1

Round 8 (Tuesday, April 11)
L Christiansen vs J Donaldson, 1978
(C00) French Defense, 34 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
E B Meyer vs R C Balinas, 1978
(E14) Queen's Indian, 35 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
P Van der Sterren vs Filguth, 1978
(C19) French, Winawer, Advance, 38 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
S Odendahl vs N Weinstein, 1978
(A30) English, Symmetrical, 21 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
H Van Riemsdijk vs D Verduga, 1978
(B96) Sicilian, Najdorf, 85 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
Rohde vs P Whitehead, 1978
(B30) Sicilian, 6 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
J Whitehead vs C Garcia Palermo, 1978
(B22) Sicilian, Alapin, 44 moves, 0-1

Round 8 (Tuesday, April 11)
C Coudari vs A T Arnason, 1978
(B21) Sicilian, 2.f4 and 2.d4, 60 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
J Loftsson vs G Garcia, 1978 
(E17) Queen's Indian, 48 moves, 1-0

Round 8 (Tuesday, April 11)
R Gruchacz vs Fedorowicz, 1978
(B45) Sicilian, Taimanov, 10 moves, 1/2-1/2

Round 8 (Tuesday, April 11)
P Youngworth vs J P Erlingsson, 1978
(A58) Benko Gambit, 27 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
Larsen vs K Rogoff, 1978 
(B17) Caro-Kann, Steinitz Variation, 23 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
Polugaevsky vs A Lein, 1978
(D55) Queen's Gambit Declined, 13 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
Browne vs Portisch, 1978 
(D27) Queen's Gambit Accepted, Classical, 43 moves, 0-1

Round 9 (Wednesday, April 12)
Lombardy vs J Peters, 1978
(E26) Nimzo-Indian, Samisch, 46 moves, 0-1

Round 9 (Wednesday, April 12)
Benko vs Petrosian, 1978
(B40) Sicilian, 15 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
Janosevic vs H Ree, 1978 
(B83) Sicilian, 70 moves, 0-1

Round 9 (Wednesday, April 12)
V Zaltsman vs M Stean, 1978
(E19) Queen's Indian, Old Main line, 9.Qxc3, 27 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
Larry Evans vs L Shamkovich, 1978
(B05) Alekhine's Defense, Modern, 36 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
Sahovic vs P Biyiasas, 1978
(E92) King's Indian, 46 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
Miles vs H Olafsson, 1978
(A36) English, 39 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
Timman vs Angantysson, 1978
(E30) Nimzo-Indian, Leningrad, 40 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
T Taylor vs G Ligterink, 1978
(A02) Bird's Opening, 45 moves, 0-1

Round 9 (Wednesday, April 12)
A J Mestel vs Bisguier, 1978
(C77) Ruy Lopez, 46 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
P Van der Sterren vs E Formanek, 1978
(B33) Sicilian, 46 moves, 0-1

Round 9 (Wednesday, April 12)
Petursson vs Gheorghiu, 1978
(A25) English, 47 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
Reshevsky vs H Van Riemsdijk, 1978
(A32) English, Symmetrical Variation, 29 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
H Bohm vs Panno, 1978 
(E31) Nimzo-Indian, Leningrad, Main line, 47 moves, 0-1

Round 9 (Wednesday, April 12)
Tarjan vs S Taulbut, 1978 
(E76) King's Indian, Four Pawns Attack, 37 moves, 0-1

Round 9 (Wednesday, April 12)
Seirawan vs L Christiansen, 1978
(A16) English, 13 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
Speelman vs K Commons, 1978
(A36) English, 11 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
Z Mestrovic vs J Sunye Neto, 1978 
(A00) Uncommon Opening, 37 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
C Garcia Palermo vs H Westerinen, 1978
(E62) King's Indian, Fianchetto, 68 moves, 0-1

Round 9 (Wednesday, April 12)
E B Meyer vs Rohde, 1978
(E67) King's Indian, Fianchetto, 30 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
N Weinstein vs R Henley, 1978
(B51) Sicilian, Canal-Sokolsky (Rossolimo) Attack, 14 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
S Odendahl vs R Bogdanovic, 1978
(A28) English, 46 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
P Whitehead vs D Verduga, 1978
(B96) Sicilian, Najdorf, 34 moves, 1-0

Round 9 (Wednesday, April 12)
J Donaldson vs C Coudari, 1978
(C72) Ruy Lopez, Modern Steinitz Defense, 5.O-O, 24 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
Filguth vs J Loftsson, 1978
(B44) Sicilian, 12 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
Fedorowicz vs W Morris, 1978 
(A00) Uncommon Opening, 9 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
R C Balinas vs R Gruchacz, 1978
(B33) Sicilian, 16 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
P Youngworth vs C Brasket, 1978
(D73) Neo-Grunfeld, 5.Nf3, 46 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
G Garcia vs J Whitehead, 1978
(B35) Sicilian, Accelerated Fianchetto, Modern Variation with Bc4, 22 moves, 1/2-1/2

Round 9 (Wednesday, April 12)
A T Arnason vs J P Erlingsson, 1978 
(A00) Uncommon Opening, 7 moves, 1/2-1/2

300 games

 » View all game collections by Phony Benoni PGN Download
 » Search entire game collection library
 » Clone this game collection (copy it to your account)
 » FAQ: Help with Game Collections


home | about | login | logout | F.A.Q. | your profile | preferences | Premium Membership | Kibitzer's Café | Biographer's Bistro | new kibitzing | chessforums | Tournament Index | Player Directory | Notable Games | World Chess Championships | Opening Explorer | Guess the Move | Game Collections | ChessBookie Game | Chessgames Challenge | Store | privacy notice | contact us
Copyright 2001-2017, Chessgames Services LLC